Egy keresztény ezoterista meditációja Lázár feltámasztásának csodájáról
Ennek az egyedülálló könyvnek a szerzője, Valentin Tomberg már tizennyolc évesen az emberiség szellemi fejlődésének szolgálatába állította az életét és ezt a fogadalmát egészen az 1973-ban bekövetkezett haláláig hűen tartotta. Ez az írása Jézus Krisztus legfontosabb csodatételéről, Lázár feltámasztásáról és ezen keresztül a krisztusi tanítások kvintesszenciájának, a feltámadás eszméjének értelmezéséről szól. A mű a rendkívüli szellemi képzettséggel és képességekkel rendelkező szerzőnek a Biblia meditatív olvasása során kibontakozó intuitív megismeréseinek gondolati füzérét tartalmazza, melynek páratlan értékkel bíró gondolati gyöngyszemei a Jézus Krisztus iránt érzett végtelen szeretet és alázat tengeréből emelkedtek a felszínre. Valentin Tomberg ezzel a meditációjával kezünkbe adja a megértés kulcsát úgy a feltámadáshoz, mint egy sor egyéb, az életünkből ismerős egyszerű, de mégis nehezen megragadható és értelmezhető jelenséghez. A könyv, mely elsőként érhető el magyar nyelven Tomberg nagyszámú meditációi közül, melyeket az Ó- és Újszövetségről, illetve a Jelenések könyvéről írt, a hívő és nem hívő olvasó számára is rengeteg értékes gondolatot tartogat.
A hét csodatétel Szent János evangéliumában; a hit, a megismerés és a szabad akarat; az evangéliumok nyelvezete; a Teremtés hét napjának és Szent János evangéliuma hét csodájának kapcsolata és magyarázata.
Lázár feltámasztásának csodája; a felejtés-alvás-halál természete és kapcsolata az emlékezés-ébredés-feltámadás hármasságával; az emlékezet fejlődése az emberi élet során (mechanikus, logikai és erkölcsi emlékezet); a feltámadás eszméjének magyarázata; a földi életbe való visszatérés formái; a szentek munkája és tiszteletük; a reinkarnáció és a Biblia; Márta, Mária és Lázár különleges szerepe Jézus Krisztus munkásságában; Ábrahám Atyától az Új Ádámig; az életfolyam és halálfolyam jelentése és viszonya; Lázár betegségének és az életbe való visszatérésének magyarázata; a könnyek jelentősége.
Lázár csodája az emberiség történelmében; a szellemi kultúrtörténelem; a történelem vizsgálatának bibliai módszere – a tudományos és az igaz kapcsolata; a történelem „nappali” és „éjszakai” nézőpontjai; Jézus Krisztus háromszori megkísértése a pusztában és magyarázatuk az emberiség történelmének tükrében; a kísértés természete és fajtái; megbirkózás a kísértésekkel a három fogadalom segítségével; a romlás és a megújulás, a földi gravitáció és az égi megújító impulzusok a történelemben (Niceai Zsinat, szerzetesrendek, reneszánsz, ellen-reformáció); kitekintés más vallásokba a romlás-megújulás tekintetében; a szűzfogantatás, mint a csoda archetípusa; a csodák, mint az ok-okozatiság elemei az emberiség történelmének alakulásában; a II. Vatikáni Zsinat; Szent Péter trónjának természete; Salamon, Nietzsche, Freud és Jung – az emberiség tudatalatti tartalmának felszínre törése a huszadik század történelmében; a sivatagi atyák és a remeteség jelentősége; az ókori filozófia, a hindu és a buddhista szellemi élet feltámadása a kereszténységben; a skolasztika jelentősége.
© Jupiteum – Minden jog fenntartva! | Adatvédelmi tájékoztató | Süti szabályzat | Made with ❤️ by GeszterWeb